Het was interessant om te zien hoe er gereageerd werd op het eerste artikel over het gebruik van sociale media in de lokale Haarlemmermeerse politiek. Twee partijen reageerde meteen. Een aantal in de week daarna. Of pas nadat ik wat tweets had geplaatst. Dat is ook meteen het algemene beeld wat ik beschreef in het eerste deel. Het is vooral een kwestie van persoonlijke interesse maar van enige strategie lijkt geen sprake. De sociale netwerken zijn niet meer weg te denken. Dat was de reden van mijn kleinschalige onderzoek.
Het eerste artikel was ook het meest gelezen in de maand juni op Dichtbij Haarlemmermeer. Niet omdat het zo’n goed artikel is maar omdat ik het veel gedeeld heb op Twitter en Facebook. Dat is ook de kracht van sociale media.
Dat er geen sprake is van strategie is niet helemaal waar. Forza! is flink bezig op Twitter en D66 is met haar updates heel effectief. Dat bleek uit de Klout en PeerReach-scores. Maar of het gebruik van sociale media een vast agendapunt is op de fractievergaderingen kom ik niet helemaal achter. Ook bij HAP is men lekker bezig maar dan wel als raadslid en minder met het partijaccount. En daar gaat het in dit deel over: de mensen.
De cijfers over Twitter in het algemeen laat zien dat een kleine groep mensen de meeste tweets produceren. En dat is ook het beeld bij onze raadsleden en wethouders.
De raadsleden op Twitter
Raadsleden | Twitternaam |
Tweets
|
Volgt
|
Volgers
|
Henk Kuipers (VVD) | @h_kuipers |
10
|
1
|
123
|
Pieter Jan de Baat (VVD) | – |
–
|
–
|
–
|
Erik Boscher (VVD) | – |
–
|
–
|
–
|
Yvonne Butter (VVD) | @YvonneButter |
73
|
157
|
152
|
Susanne van Dijk (VVD) | – |
–
|
–
|
–
|
Adam Elzakalai (VVD) | @AdamElzakalai |
1673
|
504
|
426
|
Marco Jonkhout (VVD) | – |
–
|
–
|
–
|
Rob Koster (VVD) | @RKostero |
468
|
180
|
191
|
Mark Mees (VVD) | @markmees |
3295
|
367
|
282
|
Derk Reneman (VVD) | – |
–
|
–
|
–
|
Bert Slotboom (VVD) | @bertslot * |
1797
|
289
|
161
|
Arie Noomen (CDA) | – |
–
|
–
|
–
|
Ed Koster (CDA) | @AdrianusKoster |
3541
|
73
|
279
|
Fred van der Kwast (CDA) | – |
–
|
–
|
–
|
Mariette Sedee (CDA) | @MarietteSedee |
23313
|
464
|
519
|
Denise Abbas (D66) | @DeniseAbbasD66 |
1377
|
122
|
349
|
Jenno van Belle (D66) | @JennovanBelle |
363
|
204
|
261
|
Karin Bouman (D66) | – |
–
|
–
|
–
|
Rob de Nooijer (D66) | @Cyqrt |
9
|
7
|
26
|
Marjolein Steffens-van de Water (HAP) | @Msteffenswater |
17098
|
125
|
478
|
Peter van Groenigen (HAP) | @GroenigenPeter |
19140
|
855
|
773
|
Ron Heimerikx (HAP) | @RonHeimerikx |
0
|
0
|
6
|
Betty Wensing-Weber (HAP) | @BettyWens |
7
|
2
|
7
|
Tom Horn (PvdA) | – |
–
|
–
|
–
|
Mieke Booij (PvdA) | @miekebove |
1231
|
51
|
194
|
Wil Landzaat-Kingma (PvdA) | – | – |
–
|
–
|
Chris Vonk (PvdA) | @vonk_pvda |
78
|
68
|
50
|
Els Berk (GroenLinks) | @elsberk |
556
|
34
|
190
|
Nicole Mulder (GroenLinks) | – |
–
|
–
|
–
|
Ronny Soehawan (GroenLinks) | – |
–
|
–
|
–
|
Herman Tuning (GroenLinks) | – |
–
|
–
|
–
|
Paul Meijer (Forza!) | @PCIMeijer |
32703
|
1375
|
1615
|
Conny de Bree (Forza!) | @superconnie46 |
511
|
208
|
138
|
Michel van Dijk (Forza!) | @Michelwvandijk |
16479
|
901
|
1192
|
Hans Spijker (Een H’meer) | @spijk63 * |
40
|
76
|
66
|
Arjo van Bezooijen (CU/SGP) | – |
–
|
–
|
–
|
Rinus Beusenberg (Sociaal Rechts) | @rinybay |
2
|
0
|
24
|
Merijka Setz (Democraten H’meer) | – |
–
|
–
|
–
|
Anneke van der Helm (CDVP) | @AnnekevdHelm |
3962
|
516
|
404
|
Meetdatum: 27 juni 2013
Vijf raadsleden komen boven de 10.000 tweets. Zeven tussen de 1.000 en 4.000. De rest ver daaronder of twitteren helemaal niet, Het aantal tweets is niet het belangrijkste cijfer. Al produceer je 100 tweets per dag, als je niet gevolgd wordt heb je er niets aan. Dan hoort niemand je. De cijfers zijn wat dat betreft teleurstellend. Net zo belangrijk is dat je volgers terugvolgt. Je toont dan interesse in je doelgroep (inwoners, bedrijven en maatschappelijke organisaties).
Wat terugvolgen betreft scoren de wethouders erg slecht. Enigszins begrijpelijk vanwege de drukke werkzaamheden. Maar je mag verwachten dat een wethouder hulp krijgt van een communicatieafdeling. In het bedrijf waar ik werk hebben we een centraal een grote monitor hangen die realtime laat zien wat er over ons gezegd wordt en wat er speelt over bepaalde onderwerpen. Is er zoiets in het stadhuis? Daar ben ik erg benieuwd naar.
De wethouders op Twitter
B&W | Twitternaam |
Tweets
|
Volgt
|
Volgers
|
Theo Weterings (Burgermeester) | – |
–
|
–
|
–
|
Michel Bezuijen (VVD) | @MichelBezuijen |
496
|
94
|
700
|
Jeroen Nobel (PvdA) | @jeroennobel |
1
|
1
|
185
|
Arthur van Dijk (VVD) | @dedigue |
266
|
25
|
530
|
Steffe Bak (CDA) | @steffebak |
93
|
85
|
221
|
John Nederstigt (D66) | @NederstigtD66 |
556
|
173
|
647
|
Meetdatum: 27 juni 2013
Ben ik nu een invloedrijke lokale politicus?
Dat was de vraag die afgelopen week een aantal malen gesteld werd n.a.v. het eerste artikel. De tabellen hierboven geven een indicatie. Maar er zijn ook talloze tools die dat voor je kunnen uitreken. Ik gebruikte PeerReach en Kloutom dat te bekijken.
Raadslid |
PeerReach
|
Raadslid |
Klout
|
|
Paul Meijer (Forza!) |
989
|
Michel van Dijk (Forza!) |
55
|
|
Michel van Dijk (Forza!) |
1362
|
Marjolein Steffens-van de Water (HAP) |
50
|
|
Jenno van Belle (D66) |
1374
|
Paul Meijer (Forza!) |
50
|
|
Mariette Sedee (CDA) |
1451
|
Peter van Groenigen (HAP) |
50
|
|
Denise Abbas (D66) |
1647
|
Adam Elzakalai (VVD) |
45
|
|
Adam Elzakalai (VVD) |
1807
|
Mark Mees (VVD) |
44
|
|
Mieke Booij (PvdA) |
1900
|
Mieke Booij (PvdA) |
43
|
|
Peter van Groenigen (HAP) |
2037
|
Els Berk (GroenLinks) |
42
|
|
Mark Mees (VVD) |
2048
|
Anneke van der Helm (CDVP) |
42
|
|
Marjolein Steffens-van de Water (HAP) |
2107
|
Denise Abbas (D66) |
41
|
|
Ed Koster (CDA) |
2208
|
Mariette Sedee (CDA) |
39
|
|
Anneke van der Helm (CDVP) |
2364
|
Ed Koster (CDA) |
38
|
|
Rob Koster (VVD) |
2401
|
Conny de Bree (Forza!) |
37
|
|
Chris Vonk (PvdA) |
2600
|
Rob Koster (VVD) |
36
|
|
Henk Kuipers (VVD) |
2700
|
Jenno van Belle (D66) |
34
|
|
Rob de Nooijer (D66) |
2900
|
Henk Kuipers (VVD) |
25
|
|
Conny de Bree (Forza!) |
2900
|
Chris Vonk (PvdA) |
25
|
|
Els Berk (GroenLinks) |
3227
|
Yvonne Butter (VVD) |
23
|
|
Betty Wensing-Weber (HAP) |
34700
|
Betty Wensing-Weber (HAP) |
19
|
|
Rinus Beusenberg (Sociaal Rechts) |
35500
|
Bert Slotboom (VVD) |
–
|
|
Yvonne Butter (VVD) |
40100
|
Rob de Nooijer (D66) |
–
|
|
Bert Slotboom (VVD) |
–
|
Hans Spijker (Een H’meer) |
–
|
|
Hans Spijker (Een H’meer) |
–
|
Rinus Beusenberg (Sociaal Rechts) |
–
|
Meetdatum: 27 juni 2013
Deze scores zijn ook gevaarlijk als je er dagelijks mee bezig bent. Het is een indicatie, meer niet. Het moet geen ijdeltuiterij worden. Het is een instrument om te kijken hoe je het doet.
Ook hier scoren de wethouder slechter dan de raadsleden:
B&W |
PeerReach
|
B&W |
Klout
|
|
Michel Bezuijen (VVD) |
1811
|
Michel Bezuijen (VVD) |
45
|
|
John Nederstigt (D66) |
1887
|
John Nederstigt (D66) |
45
|
|
Steffe Bak (CDA) |
2200
|
Steffe Bak (CDA) |
42
|
|
Arthur van Dijk (VVD) |
2547
|
Arthur van Dijk (VVD) |
41
|
|
Jeroen Nobel (PvdA) |
2600
|
Jeroen Nobel (PvdA) |
–
|
Meetdatum: 27 juni 2013
De titel van dit artikel noemt ‘sociale media’ maar eigenlijk gaat het alleen over Twitter. Facebook wordt nauwelijks ingezet, laat staan LinkedIn, Instagram of Google+.
Facebook ziet men vooral als privé terrein en dat snap ik ook wel. Er zijn ook raadsleden die Twitter niet voor het politieke werk gebruiken. Twee daarvan snappen dat heel goed en hebben een slotje op hun account gezet.
Moeten politici sociale netwerken gebruiken in hun werk? Nee natuurlijk niet. Maar het maakt het wel een stuk makkelijker om in contact te komen met ons de kiezer. En je kan laten zien hoe betrokken je bent met onze gemeente en de vraagstukken die er spelen.
En het is voor ons natuurlijk leuk om te zien dat een raadsvergadering niet ophoudt na de laatste hamerslag en doorgaat op Twitter 🙂
Er valt nog zoveel te vertellen over dit onderwerp. Dat gaat ook gebeuren maar wel in een andere vorm. Twee partijen vertelde me dat het inmiddels op de agenda staat. En er zijn contacten gelegd met specialisten. Hoe dat uitpakt zien we begin 2014 vlak voor de verkiezingen. Dan zal ik nog een keer een artikel plaatsen met bovenstaande tabellen. Met totaal andere cijfers hoop ik.
Dit artikel is oorspronkelijk gepubliceerd op Dichtbij Haarlemmermeer.